Faydaları Nelerdir?

Brezilya Cevizi Hakkında Herşey

Besin olarak tam bir vitamin ve mineral deposu!

%14’ü protein, %12’si karbonhidrat, %66’sı yağ olan Brezilya cevizinin 100 gramında 656 kalori bulunur. Aynı zamanda 100 gramında 7.5 gram lif içerir. Beslenme anlamında bu yemiş tam bir vitamin ve mineral deposudur.

Yaklaşık 28 gram gelen 6 Brezilya cevizinde günlük ihtiyacın 7 katından fazla selenyum bulunmaktadır.

Günlük selenyum ihtiyacınızın tamamını yalnızca bir tanesini yiyerek karşılayabilirsiniz. Her Amazon cevizinde 68 ile 91 mcg arasında selenyum bulunmaktadır. Bu, diğer yiyeceklere göre oldukça yüksek bir miktar.

Amazon cevizi zayıflatır mı?

Amazon cevizi içerdiği önemli vitaminler ve zengin besin profili sayesinde metabolizmanızı hızlandırır. Bu sayede harcadığınız kaloriyi arttırarak zayıflamanıza yardımcı olur. İçerdiği Selenyum da metabolizmanın sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.

Brezilya cevizi, zayıflamak isteyenlere tavsiye edilen badem, ceviz, fıstık ve antep fıstığı gibi kuruyemişler arasında gösterilmektedir. Ancak tek başına Amazon cevizi tüketmenin zayıflamayı sağladığını söylemek yanıltıcı olacaktır.

Kalp sağlığını iyileştiriyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bu yemişin tüketilmesi sahip olduğu besin profili sayesinde kötü kolesterolü %25 oranında düşürmeye yardımcı oluyor. Brezilya cevizinde HDL (iyi kolesterol) olarak da bilinen omega 3 yağ asitleri yüksek miktarda bulunuyor. Bunlar arasında oleik asit ve palmito oleik asit de var.

En önemli anti inflamatuar gıdalardan

İçerdeki yüksek elajik asit ve selenyum sayesinde bu yemiş en önemli anti inflamatuar gıdalardan biri.

Elajik asidin sinir sistemini koruyucu etkisini de atlamamak lazım. Daha, Brezilya cevizinde bulunan çinko minerali toksinleri atmamıza ve inflamasyonun azalmasına yardımcı.

Testosteron seviyesini arttırıyor, sperm kalitesini iyileştiriyor

Yine yüksek selenyum içeriği sayesinde bu yemişe testosteron süper gıdası da deniyor. Beslenmede selenyuma yer vermek sperm kalitesi, hareketliliği ve hacmini arttırıyor. Üstelik bu etki, Journal of Urology dergisinde yayınlanan bir araştırmayla bilimsel olarak da ispatlanmış.

Ayrıca içerdiği L-arjinin sayesinde de ereksiyon bozukluğunun tedavisine katkıda bulunuyor.

Kansere karşı koruyor

Amazon cevizi içerdiği bol miktarda antioksidan sayesinde kanser ve koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın önlenmesine katkı koymaktadır. Bu yemişi tüketinde vücuttaki miktarı artan glutatiyon, kansere yol açabilen serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır.

Modunuzu yükseltir

Yapılan araştırmalara göre vücuttaki selenyum seviyesinin düşmesi aksyiete, stres ve yorgunlukla ilişkilendirilmektedir. Bu yemişin tüketilmesi; iyi hissettiren, modunuzu, iştahınızı ve uykunuzu kontrol eden bir beyin kimyasalı olan serotonin seviyesini arttırır.

Tiroid bezinin çalışmasını düzenler

İçeriğindeki selenyum tiroid bezinin düzgün çalışmasınde önemli rol oynar. Tiroid bezi vücuttaki önemli hormonların üretildiği, vücuda dağıtıldığı ve düzenlendiği önemli bir dokudur.

Cildinizin yaşlanmasını önler

Çok sayıda vitamini aynı anda içermesi sayesinde cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. İçeriğindeki selenyum, omega 3 yağ asitleri, C ve E vitaminleri sayesinde Brezilya cevizi cildinize sağlıklı bir ışıltı ve elasitikiyet kazandıracak, bu sayede yaşlanmayı önleyecektir.